OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Wtorek, 07 Kwietnia 2020 Facebook YouTube

Z serca Śląska na austriacką scenę

 

 

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej uświetni otwarcie XXXIII Festiwalu Chopinowskiego w Kartause Gaming w Austrii. Szczegóły dotyczące tego wyjątkowego wydarzenia artystycznego zaprezentowano podczas konferencji zorganizowanej 7 czerwca w polskiej ambasadzie w Wiedniu.

 

Festiwal Chopinowski w Gaming od ponad 30 lat stanowi jedno z najciekawszych wydarzań muzycznych w Austrii. Przed międzynarodową publicznością, zgromadzoną w zabytkowym kompleksie klasztornym, występują co roku wybitni soliści oraz znakomite zespoły muzyczne z różnych zakątków świata. Tym razem gościem festiwalu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej, która przyjedzie do Austrii na specjalne zaproszenie profesora Theodora Kanitzera, prezydenta Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich.

- Jestem zachwycony, że Zabrze ma taką filharmonię. To jest bardzo dobry zespół, ma świetne tradycje i warto go pokazać – podkreśla prof. Theodor Kanitzer. - Zabrze to miasto kultury, a tegoroczny festiwal w Gaming będzie śląskim festiwalem – dodaje.

Zabrzańscy filharmonicy zagrają w Gaming koncert otwierający tegoroczny festiwal. - Gościliśmy już zespoły z różnych krajów. Rok temu wystąpili artyści z Korei. Teraz Zabrze będzie reprezentowane – uśmiecha się prof. Theodor Kanitzer.
- Publiczność usłyszy dzieła Fryderyka Chopina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Wojciecha Kilara oraz współczesnego kompozytora austriackiego, profesora Kotauczka – wylicza Daniel Rybicki, koncertmistrz Filharmonii Zabrzańskiej. - To będzie pierwszy nasz występ w Austrii. To wielka nobilitacja zagrać na tak zacnym festiwalu, w dodatku na zaproszenie pana profesora Kanitzera – dodaje.
Festiwal w Gaming to nie tylko wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Trzydniowe przedsięwzięcie jest znakomitą okazją do promocji uczestniczących w nim miast, regionów i krajów. - Zabrze chce się pochwalić przede wszystkim swoją filharmonią, bo to festiwal muzyczny. Natomiast również chcemy zachęcić do odwiedzania naszego miasta, ponieważ stanowimy waży punkt na szlaku turystyki poprzemysłowej. Myślę, że nasza Kopalnia Guido i projekty, które realizujemy w tym obszarze, to wielki wyróżnik naszego miasta w całej Europie – podkreśla wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba.
- To jest niezwykle ważne, ponieważ przywożą państwo próbkę smaku tego, czym jest Śląsk, czym jest Zabrze – mówi Artur Lorkowski, ambasador RP w Austrii. - Kusicie Austriaków, by spojrzeli kawałek za granicę, kilka godzin jazdy samochodem od Wiednia. Kultura jest najlepszą wizytówką, a Zabrze jest dzisiaj miastem kultury – dodaje.
- Dla mieszkańców Austrii Zabrze będzie bardzo interesującym miejscem na mapie Polski – nie ma wątpliwości Włodzimierz Szeląg, dyrektor biura Polskiej Organizacji Turystycznej w Wiedniu. - Wcześniej tak nie było, bo i Śląsk nie był regionem turystycznym, ale zmiany, jakie nastąpiły na Śląsku w ostatnich latach, pozwalają nam bardzo silnie promować ten region na rynku austriackim. To jest najbliższa destynacja dla wiedeńczyków, dla ludzi z Dolnej Austrii, ze Styrii. Bardzo się cieszymy, że tak znakomicie się rozwija współpraca między Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu a miastem Zabrze – dodaje.
Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 11 do 13 sierpnia. Nasz region reprezentować będzie w Austrii także Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”.

 

Igor Cieślicki