OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Czwartek, 09 Kwietnia 2020 Facebook YouTube


Wspólnie tworzymy metropolię!

 

 

Na ten moment mieszkańcy i samorządowcy z miast naszego regionu czekali od dawna. W marcu Sejm przyjął ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego. Na początku kwietnia podpisał ją prezydent RP Andrzej Duda. Utworzenie metropolii oznacza dla zrzeszonych w niej miast finansowy zastrzyk z budżetu państwa w wysokości ćwierć miliarda złotych rocznie!

 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. - Ta ustawa jest podpisywana tutaj, bo ona tu jest skierowana. To ustawa specjalnie dla Górnego Śląska, dla tego regionu, dla tego specyficznego obszaru Polski – podkreśla prezydent Andrzej Duda.
Na uroczystości pojawili się m.in. przedstawiciele samorządów naszego regionu. - Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw metropolii. Pozwoli to na współpracę miast przy finansowym wsparciu z budżetu państwa. Warto skorzystać z tej możliwości, by wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i przewodnicząca GZM. - Przyjęcie ustawy pozwoli na utworzenie silnego związku na obszarze, który ma wszelki potencjał, aby być metropolią i konkurować z podobnymi regionami w Europie. To dla nas ogromna szansa na wszechstronny rozwój. Jestem przekonana, że województwo śląskie dzięki ustawie metropolitalnej może zyskać m.in. w sferze gospodarczej, kulturalnej, naukowej, medycznej, edukacyjnej czy turystycznej, sportowej i rekreacyjnej, znacząco przyśpieszając upowszechnianie innowacji i wprowadzanie korzystnych zmian. Jako samorządy dysponujemy niezbędnym potencjałem, wolą i determinacją, by wesprzeć stworzenie związku pozwalającego na realizację funkcji społecznych i gospodarczych przypisanych obszarom metropolitalnym.
Podobnego zdania jest prezydent Katowic Marcin Krupa. - Dziś otwiera się perspektywa, aby za sprawą nowej ustawy nasza międzygminna aktywność przeniosła się na zupełnie nowy poziom. W momencie, kiedy Rada Ministrów powoła do życia związek metropolitalny naszego województwa, pojawią się pola do wspólnych działań w takich obszarach, jak ochrona powietrza, transport czy rozwój. Jestem gorącym orędownikiem metropolii, bo widzę w niej szansę na wielki skok cywilizacyjny, zarówno dla Katowic, jak i dla każdej gminy, która będzie w ten projekt włączona. Połączone możliwości kilkunastu miast, duży kapitał ludzki, zaplecze uniwersyteckie czy setki miejsc wartych zobaczenia. Razem możemy więcej i musimy to wykorzystać – mówi prezydent Marcin Krupa.
Do związku weszłyby gminy zamieszkane łącznie przez ponad 2 miliony osób. Tylu też mieszkańców odczułoby korzyści związane m.in. z integracją transportu publicznego oraz uporządkowaniem i lepszym wykorzystaniem przestrzeni publicznej. Utworzenie związku oznacza także wzmocnienie działań dotyczących rozwoju czy promocji. Pieniądze na to mają być zapewnione dzięki 5-procentowemu udziałowi związku w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkałych na jego obszarze. Kwota ta to około ćwierć miliarda złotych w skali roku!
Nowy związek metropolitalny ma zacząć działać 1 lipca tego roku. 1 stycznia 2018 r. ma otrzymać pełnię zadań i finansowania.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości
To jest najważniejsza ustawa w województwie śląskim od stu lat. Jest tak ważna, ponieważ Śląsk jest dzisiaj zdegradowany, zdemolowany w wielu obszarach. Metropolia jest szansą dla mieszkańców. To są nowe inwestycje, pieniądze, to jest wyższa jakość życia. A przede wszystkim to jest nowy pomysł na promocję tego obszaru, czyli ściąganie inwestycji. Inwestorzy na świecie interesują się tym, gdzie są obszary metropolitalne, bo to jest skoncentrowanie inwestycji, innowacyjności, połączenia nauki z przedsiębiorczością. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdziło, że lipcowy termin zostanie utrzymany, więc nie ma tutaj zagrożenia.


Jerzy Polaczek, poseł na Sejm
To ustawa, która tworzy nowoczesny system zarządzania. Takie rozwiązanie będzie służyć również promocji i wpłynie na lepsze postrzeganie Górnego Śląska, również na arenie międzynarodowej, bo metropolia pomoże w stworzeniu nowego wizerunku regionu. Samorządy na Śląsku są przygotowane, a koncepcja, kształt i dokumentacja niezbędne do powstania związku metropolitalnego są praktycznie gotowe. Konieczność utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim rozumieją środowiska lokalne, w tym czołowi ekonomiści i socjologowie, prawnicy, eksperci i praktycy w zakresie zarządzania i rozwoju regionalnego, którzy od lat domagają się takich rozwiązań ustawowych.

 

 

Jacek Iwasiów