OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Czwartek, 09 Kwietnia 2020 Facebook YouTube

Przed nami jubileuszowe Metropolitalne Święto Rodziny

 

 

Zespół Carrantuohill z Anną Buczkowską oraz grupa tańca irlandzkiego Salake wystąpią 20 maja na scenie Domu Muzyki i Tańca podczas koncertu inaugurującego jubileuszowe X Metropolitalne Święto Rodziny. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa „Rodzina źródłem miłości”.

- Chcemy być dumni z tych wspaniałych rodzin, które budują naszą metropolię. Chcemy je docenić i zrobić coś dla nich. Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi, dla których ważne jest dobro rodziny, do współpracy w organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny. Cieszę się, że dziś tak licznie samorządy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe uczestniczą w organizacji tego wydarzenia – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, jedna z inicjatorek i koordynatorka przedsięwzięcia.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę 20 maja o godzinie 17 w Domu Muzyki i Tańca. Dzień później o godzinie 12 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbędzie się z kolei liturgiczna inauguracja obchodów w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Msze w intencjach rodzin będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej. Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. Tym razem pielgrzymi wyruszą 28 maja. W ramach święta na bajkę „O krasnoludkach i sierotce Marysi” zaprosi zabrzański Teatr Nowy. Wyjątkowy koncert zorganizowany zostanie 4 czerwca w Katowicach. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.
- Dziesiąta edycja Metropolitalnego Święta Rodziny świadczy o tym, jak bardzo ważna to była inicjatywa i z jakim się spotkała rezonansem społecznym - zwraca uwagę abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i honorowy patron przedsięwzięcia. - Źródło to jest coś niewyczerpalnego. Ze źródła zawsze można czerpać, źródło zawsze człowieka inspiruje, ożywia. I taka jest niewątpliwie rodzina, bo rodzina uczy tych dwóch podstawowych relacji, które są rozstrzygające w całym życiu człowieka. Relacji do drugiego człowieka i do Pana Boga. To rodzina jest środowiskiem, w którym dokonuje się proces socjalizacji człowieka, wprowadzenie go w społeczność, w życie – dodaje, nawiązując do hasła tegorocznej edycji święta.
Szczegółowe informacje dotyczące 10. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl.

 

Paulina Świtała