OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Czwartek, 02 Kwietnia 2020 Facebook YouTube

Poloneza czas zacząć!

 

 

Ponad 800 tegorocznych maturzystów 25 stycznia zatańczyło na placu Warszawskim tradycyjnego poloneza. Plenerowa impreza odbyła się już po raz jedenasty. Uczniów poprowadzili do tańca artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

 

Przygotowania do imprezy, która na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych Zabrza, koordynowało w tym roku Centrum Edukacji. - Młodzież, przystępując do egzaminu maturalnego, zdaje sobie sprawę, że to najważniejszy w życiu egzamin, który będzie determinował dalsze wybory. To okres, kiedy na symboliczne sto dni przed maturą uczniowie chcą zatańczyć poloneza właśnie tu, na placu Warszawskim. To dobra okazja, by pokazać zabrzańskiej społeczności, że to ważne wydarzenie, jakim jest matura, zbliża się do nich milowymi krokami – mówi Marian Kitel, dyrektor Centrum Edukacji.
- Mieliśmy już studniówkę, więc jeden polonez jest już za nami. Tu będzie trochę inaczej, bo tańczymy na dużej przestrzeni, trzeba będzie dostosować do niej kroki i będzie nas zdecydowanie więcej niż na studniówce. Polonez to taki symbol. Oddziela nas tanecznym krokiem od bycia nastolatkiem, byśmy mogli wkroczyć w dorosłość – uśmiecha się Paulina Wróbel, tegoroczna maturzystka.

- Jest niewielki stres, ale trenowaliśmy tyle razy, że może nam pójść tylko dobrze. Myślę, że kroki zapamiętam do końca życia. To bardzo fajna impreza, podczas której możemy pokazać się mieszkańcom - dodaje Damian Lipka.
- Uczniowie bardzo chętnie przychodzą na plac Warszawski, by wspólnie zatańczyć. Po raz drugi poloneza prowadzą tancerze zespołu „Śląsk” - zwraca uwagę Ewa Wolnica, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

W prezencie od prezydent miasta Małgorzaty Mańki-Szulik maturzyści otrzymali w tym roku zaproszenie do kina na film „Gwiazdy”. - Z dużą radością po raz kolejny patrzymy na tańczących maturzystów. Cieszymy się ich wszystkimi sukcesami, osiągnięciami naukowymi, sportowymi, artystycznymi. Trzymamy kciuki, by wspaniale zdali maturę – mówi prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Po polonezie maturzyści prowadzeni przez uczniów III LO w Zabrzu zatańczyli skoczną belgijkę.