OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Czwartek, 02 Kwietnia 2020 Facebook YouTube

Hybrydy bez tajemnic

 

 

Firma Toyota JA-NOW-AN to kolejny pracodawca, który zawarł umowę o współpracy z zabrzańskim samorządem. W jej efekcie w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu powstanie nowoczesna pracownia, w której uczyć się będą m.in. przyszli mechanicy samochodowi. - To będzie bardzo porządna pracownia samochodowa, a jedną z jej najważniejszych zalet jest to, że będzie mogła ona być ośrodkiem egzaminowania - zwraca uwagę Ryszard Gruca, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu. - Do tej pory nasze pracownie samochodowe znajdowały się w trzech różnych pomieszczeniach i nigdy nie mogliśmy stworzyć takiego stanowiska, żeby egzaminator mógł jednocześnie oglądać pracę więcej niż jednej osoby – dodaje.
W nowej pracowni znajdzie się najnowocześniejszy sprzęt, w tym samochód hybrydowy, który na potrzeby kształcenia dostarczy firma Toyota JA-NOW-AN. Jej przedstawiciele podpisali 10 stycznia umowę o współpracy z zabrzańskim samorządem. - Na obecnym etapie konsultujemy ze szkołą wyposażenie hali. We wrześniu, czyli na początku następnego roku szkolnego, przekażemy placówce nowy samochód hybrydowy, na którym uczniowie będą mogli przeprowadzać wszystkie możliwe testy i uczyć się technologii hybrydowej – mówi Andrzej Nowakowski, prezes firmy. - W tej chwili na rynku pracy brakuje wykwalifikowanego personelu - dodaje. 
Ewa Wolnica, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, podkreśla, że samorząd konsekwentnie poszukuje wśród pracodawców nowych partnerów. - Staramy się rozwijać tę współpracę na bazie hali nowych technologii. Rynek pracy dynamicznie się rozwija i musimy tak kształcić młodych ludzi, by sprostać tym wyzwaniom – podkreśla naczelnik Ewa Wolnica.
Z nowej pracowni cieszą się już uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. - Do tej pory nie miałem kontaktu z samochodami hybrydowymi. Na pewno będę chciał je lepiej poznać – mówi Marcin Waniek, jeden z uczniów.
- Dzięki tej pracowni na pewno będziemy lepiej przygotowani do wykonywania zawodu, a to pomoże w znalezieniu pracy – dodaje Dominik Szymański.
- Nasi uczniowie, często nie będąc jeszcze absolwentami, mają już propozycje zatrudnienia. To jest bardzo ważne. Ci młodzi ludzie, wchodząc na rynek pracy, już są konkurencyjni. Po to te nasze wysiłki i tworzenie podwalin pod dobrą edukację – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Andrzej Nowakowski zwraca uwagę, że absolwenci, którzy będą nabierać doświadczenia dzięki nowej pracowni, nie muszą być jedynie mechanikami samochodowymi. - Taki pracownik może być mechanikiem, ale również elektrykiem, jak i doradcą serwisowym czy mistrzem serwisu. Nabyta wiedza umożliwia bowiem pracę na różnych stanowiskach – podsumowuje Andrzej Nowakowski.