OGLĄDAJ NAS NA KANALE 140 Vectra

Sobota, 04 Kwietnia 2020 Facebook YouTube

Na budowie nowej elektrociepłowni zainstalowano kluczowy element kotła
 


Waży ponad 40 ton i ma na imię Piotr. Na budowie nowej elektrociepłowni w Zabrzu podwieszony został walczak, kluczowy element kotła, w którym następuje rozdzielenie pary wodnej od wody. Chwilę wcześniej urządzenie przeszło tradycyjny chrzest.

Ważący ponad 40 ton cylindryczny zbiornik został 23 stycznia zamontowany na wysokości 46 metrów. – Budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu to największy dotychczasowy projekt Fortum w Polsce. Nowoczesny zakład zapewni mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ekologicznego ciepła sieciowego i przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Cieszy nas fakt, że prace przebiegają z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz zgodnie z założonym harmonogramem – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum, którego imieniem nazwano zamontowany właśnie element.
Na budowie nowej elektrociepłowni równolegle prowadzone są również inne prace. W połowie grudnia ubiegłego roku zamontowane zostały zbiorniki paliwa, a już w styczniu rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej oczyszczania spalin. Zgodnie z planem, montaż kotła ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale 2017 r.
– Nowa elektrociepłownia będzie wykorzystywała niezwykle nowoczesny kocioł wielopaliwowy, który zapewni nie tylko bezpieczną produkcję ciepła sieciowego, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza w regionie. Urządzenie jest wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, które zapewniają wysoką sprawność produkcji i niezawodność. Podwieszenie i chrzest walczaka są kamieniem milowym, który przybliża nas do zakończenia budowy kotła – mówi Jarosław Mlonka, prezes firmy Amec Foster Wheeler, która jest producentem kotła.
Równolegle Fortum kontynuuje prace przy budowie 10-kilometrowego odcinka sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom. Dzięki niemu nowoczesna elektrociepłownia w Zabrzu będzie mogła dostarczać ciepło sieciowe również do mieszkańców Bytomia. Zgodnie z planem, łączne nakłady Fortum na budowę nowych źródeł ciepła dla dwóch śląskich miast do 2022 r. przekroczą miliard złotych.
- Od wielu lat czekaliśmy na tę inwestycję i z radością patrzymy teraz na to, co dzieje się na budowie. Bezpieczeństwo energetyczne jest dla mieszkańców bardzo ważne. Ważne jest również to, żeby było ono gwarantowane w przyjaźni z naturą, a tutaj tak właśnie jest – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 

 

 

 

Jacek Iwasiów